
Płazy


Najpopularniejsze rasy żab:
-Żaba trawna
-Żaba leśna
-Żaba jeziorkowa
-Żaba wodna
-Żaba śmieszka
-Żaba moczarowa
-Żaba drzewna
Żaba trawna– gatunek płaza z rodziny żabowatych. Podobnie jak żaba dalmatyńska i żaba moczarowa należy do tzw. żab brunatnych, która to nazwa bierze się od koloru skóry tych zwierząt. Gatunek posiada szeroki zasięg występowania, obejmujący większą część Europy i zachodnią Azję.
Żaba jeziorkowa– gatunek płaza z rodziny żabowatych, wchodzący wraz z żabą śmieszką iżabą wodną w skład kompleksu żab zielonych. Łączy je hybrydogeneza: żaba wodna stanowi mieszańca dwóch pozostałych, do efektywnego rozrodu wymagając przynajmniej jednej z populacji macierzystych.
Żaby leśne mierzą od 35 do 76 mm długości. Samice są znacznie większe niż samce. Ich ubarwienie grzbietu jest zazwyczaj brązowe lub rdzawe, zaś części brzusznych żółtawe, a czasem zielonkawo-białe. Są jednymi z najbardziej przystosowanych żab świata, gdyż w czasie zimy jej organizm częściowo zamarza.
Żaba wodna-płodny mieszaniec żaby jeziorkowej i żaby śmieszki z grupy żab zielonych. Na ogół wytwarza gamety zawierające genom tylko jednego z gatunków rodzicielskich, zwykle żaby śmieszki. Jest więc kleptonem – stąd skrót "kl" w nazwie systematycznej. Może być diploidalna lub triploidalna.
Żaba śmieszka-Długość ciała 7–13 cm, masa ciała 30–110 g. Ciało krępej budowy, na głowie wyraźnie widoczne błony bębenkowe. Skóra pokryta brodawkami, gruba i chropowata. Dobrze widoczne fałdy grzbietowe. Na wszystkich kończynach błony pławne, sięgające końców palców.
Żaba moczarowa-Obszar jej występowania obejmuje Europę Północną, Afrykę i Azję Północną. Na północy sięga aż po koło podbiegunowe, a nawet nieco je przekracza. W Polsce występuje dość pospolicie, ale wyłącznie na nizinach.
Rzekotka drzewna – gatunek płaza z rodziny rzekotkowatych. Osiąga około 5 cm długości. Cechuje się zwykle zielonym, szarym, brązowym lub żółtawym ubarwieniem, które potrafi zmieniać w zależności od otoczenia. Boki ciała rzekotki zdobi charakterystyczna ciemna pręga, odgrywająca obok rechotu rolę w doborze płciowym. Oczy są duże, wyłupiaste, kończyny tylne długie, opuszki palców wieńczą przylgi u łatwiające wspinaczkę po drzewach.